Sayın Meslektaşım;
TBMM'de görüşülmeye başlanmış olan Anayasa değişikliği teklifi, ülkemiz ve mesleğimiz için son derece önemli düzenlemeler içermektedir.
Değişiklik teklifini karşılaştırmalı olarak bir tabloya işledik ve siz değerli meslektaşlarımızın görüşlerine sunduk. Teklifin pek çok maddesine bilgilendirmek amaçlı notlar düştük. Sizden gelecek görüşleri değerlendirip, kendi görüşümüzü oluşturacak ve kamuoyuyla paylaşacağız.
Bu sunuş yazısında özellikle altını çizmek istediğimiz husus, Anayasa değişikliği teklifinin kuvvetler ayrılığı açısından çok ciddi tehlikeler içermesidir. Malumunuz olduğu üzere; kuvvetler ayrılığı sağlanamazsa, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı kuvveti yürütmeye ve/veya yasamaya bağımlı, dolayısıyla taraflı hale gelir. Bu, yargı önünde haklının değil güçlünün üstün gelmesi sonucunu doğurur. Avukatlık mesleği anlam ve değerini yitirir. Avukatın yerini iş takipçileri alır....

TBB Başkanı Av. Prof.Dr. Metin Feyzioğlu'nun
Sunuş Yazısının Tamamı
AVUKAT OLMAYANLAR İÇİN
GİRİŞ EKRANI

Giriş Ekranı

Anayasa değişikliği teklifini incelemek ve teklif maddeleri hakkında yorum yapabilmek için, lütfen aşağıdaki bilgileri doldurup giriş yapınız.


Zorunlu alan değildir.
Zorunlu alan değildir.Tasarım&Yazılım : TBB Bilgi İşlem